GINEKOLOŠKA ORDINACIJA  „ dr TEGELTIJA“

                                        SRBAC

                                 

                                                                                                                                        

      NASLOVNICA

    O SAJTU

    USLUGE

     KONTAKT

      PESME

 

 

 

 

 

HIPOKRATOVA ZAKLETVA

 

PREVENTIVNI GINEKOLOŠKI PREGLED

 

NADZOR TRUDNOĆE

 

BRAČNI STERILITET

 

KONTRACEPCIJA

 

KLIMAKTERIJUM

(perimenopausa i postmenopausa)

 

ADOLESCENCIJA

( ginekološki problemi dečje i adolescentne dobi, polno prenosive bolesti)

 

                                   

                                                                

                                   

 

                      Čudesna stvar,prvi znak istinske ljubavi kod  mladića je stid,

                      a kod devojke smelost.

                                                                                    Viktor Igo , francuski književnik

              

        Negde oko desete godine  našeg života dečije igre postepeno se zamenjuju igrama  odrastanja, koje nisu uvek bezazlene kao dečije igre.U početku nas zbunjuje naše telo a potom i naše misli, naša neka nova htenja i neke nove potrebe. Odrasli nas nerviraju svojim savetima i ponašanjima, hteli bi se od njih odmaknuti,

distancirati,   hteli bi nešto sami odlučiti. Šta se to sa nama dešava ? Pitamo se, a naslućujemo ili već znamo da nastupa razdoblje našeg sazrevanja.

         Mnogo toga u ovom razdoblju deluje zbunjujuće jer dešava se transformacija , postepeno, polako ali sigurno, devojčica postaje devojka, dečak postaje mladić, oboje

 postaju , jednom rečju, mladi ljudi sposobni za samostalne odluke,odgovorni za  svoje postupke, spremni da polaku preuzmu ovaj svet.

        Put je dug oko10 godina, ponegde zna biti trnovit, ponekad maglovit,često više ili manje krivudav, ali polako koračajući  njime stiže se do cilja, do zrelosti. Važno je zakoračiti na pravi put i njime dalje ići. Nije lako prepoznati pravi put. Da se ne bi zalutalo nije sramota pitati one koji bi nam u tome mogli pomoći, naše najbliže, pre svega roditelje, starijeg brata ili sestru, starije prijatelje, jednom rečju one koji su njime već prošli. Hteti pitati je jedan od znakova sazrevanja, odrastanja, to je vrlina, nije mana. Ne mora značiti da svaki odgovor treba prihvatii.ali svaki odgovor treba čuti.

        1980. godine Svetska zdravstvena organizacija(SZO) definisala je adolescenciju kao proces biološkog i socijalnog sazrevanja  u periodu između 10 i 20 godine ,a da je razdoblje  unutar tod perioda od 10. do 16. godine pubertet.

         1985. godine ista organizacija  je  kao gornju granicu emocionalne i socijalne zrelosti  uzela 24.godinu, i izvršila dodatnu podelu adolescencije na  ranu adolescenciju koja obuhvat razdoblje od 10. do 14. godine, srednju tj. razdoblje od 15 do 19. godine i  poznu adolescenciju koja  se odnosi na razdoblje od 20-24. godine.

           Na početak puberteta utiču genski, rasni, klimatski kao i socijalno-ekonomski faktori. Zbog toga zrelost deteta treba procenjivati na osnovu objektivnijeg kriterijuma nego što je životna dob. Najprikladniji kriterijum fiziološke zrelosti u toku celog razvojnog razdoblja jeste koštana dob.To je mera koja pokazuje kako je uznapredovalo sazrevanje kostiju određenog područja uzimajući u obzir njihov oblik i međusobni položaj. Na koštanu dob ne utiče veličina kostiju. Koštana dob je najsigurniji pokazatelj sazrevanja jer sve zdrave osobe u odrasloj dobi postižu isto stanje. Prognostički, je za rast mnogo važnija koštana nego hronološka dob.

          Pubertet počinje pojavom sekundarnih polnih karakteristika, i to u 60-70% slučajeva počinje sa razvojem dojki u periodu od 9. do13. god.( prosečno 11,2 god). Često je jedna dojka u početku veća ali to uskoro iščezne, te nisu potrebne nikakve lekarske intervencije.

Približno u istom periodu (prosek 11,7. god.starosti) počinje i razvoj pubične i aksilarne dlakavosti.

Pojava prve menstruacije je obično između 10. i 14. god.( prosek 13. god). ali su normalne granice od 10.do16. god.

         Pubertet se završava  izbacivanjem prvog jajašca(ovulacija) odnosno spermatozoida.

Dalje, u adolescenciji dovršavaju se sve promene koje su u pubertetu započele.

 

Ginekološki problemi dečje i adolescentne dobi:

 

        Rađanjem ženskog deteta mogu, ranije ili kasnije, nastati i ginekološki problemi.

Prvih nekoliko nedelja zivota novorođenče je pod uticajem  majčinih hpormona koji  su placentnog porekla.Zbog toga se često ,kod skoro svih novorođenčadi,  bez obzira na pol, može primetiti nekad više, nekad manje povećanje dojki,pa se ponekad može primetiti i pojačan iscedak.To ne zahteva nikakvo lečenje , samo ne treba dirati i pritiskati takve dojke da se ne unese infekcija. Isto tako, zbog delovanja majčinih hormona ,pojavljuje se pojačan vaginalni sekret,a ponekad se primeti i oskudno krvarenje.

Ponekad, zbog slabe razvijenosti vulve /spolj. genitalija/ klitoris tj. dražica kod ženskog deteta može izgledati  povećana i stvarati razne nedoumice i uzbuđenja.

       U dečjem uzrastu moguće je primetiti urođene anomalije genitalnih organa. Najčešća anomalija je himen bez otvora  u kom slučaju se u novorođenačkoj dobi u vagini zadržava sekret i može ličiti na tumor ( hidrokolpos) ,dok se u pubertetu zadržava menstrualna krv  (hematokolpos).Takve devojčice nemaju redovno menstrualno krvarenje ali imaju redovne ili povremene mesečne bolove u dnu trbuha.Rešava se prosecanjem himena što predstavlja jednostavnu, hiruršku intervenciju.

Postoje i druge anolmalije koje se mogu primetiti u pubertetu a to su nedostatak materice, kada se kod devojčice razvijaju sekundarne polne karakteristike samo izostaje menstrualano krvarenje. Može se desiti i nedostatak vagine kada se problem hirurški može korigovati.

Problem može stvarati i otvor mokraćne cevi koji se može nalaziti u vagini  umesto na uobičajenom mestu. Uspešno se rešava operativnim putem.

        Želim naglasiti da 80% svih ginekoloških bolesti u dečijoj dobi,a  potom i u adolescenciji, predstavljaju upale spoljašnjih genitalnih organa i vagine tj. vulvovaginitis.

Osnovni simpotom je  pojačana sekrecija, osećaj  žarenja i pečenja, ponekad i svrab.

Uzročnici mogu biti bakterije, najčešće fekalnog porekla.

Ifekciija često  može biti prenešena na spljašnje genitalije iz nekog hroničnog žariašta kao što je upala srednjeg uha, krajnika , inficirane rane i sl.

Gljivična infekcija ( candida albicans) češća je kod dece koja primaju učestalo antibiotike ili boluju od dijabetesa.

Crevni parziti (dečije gčliste): Zbog svraba  te nadražaja spoljašnjih genitalija može se razvoiti infekcija.

Ako dete ima simptome upale spoljašnjih genitalija treba misliti i na strano telo u vagini, pogotovu ako je iscedak sukrvičav.

            U vreme seksualne aktivnosti adolescenta preti opasnost od polno prenosivih bolesti  i opasnost od neželjene trudnoće. I jedan i drugi problem su posledica neodgovornog seksulnog ponašanja što podrazumeva rano stupanje u seksualne odnose, seksualni  odnos bez korištenja kondoma, česta promena partnera.

 

Danas najčešće polno prenosive bolesti su:

AIDS-( uzročnik je Virus humane imunodeficijencije – HIV ), teška, smrtonosna zarazna bolest . Virus se prenosi polnim odnosom sa zaraženom osobom, zajedničkom upotrebom igala i šprica u slučaju upotrebe droge, te od zaražene majke na dete tokom trudnoće i porođaja. Prilikom odnosa sa zaraženom osobom virus dospeva u krv partnera takve osobe kroz neznatna  oštećenja sluznice genitalnih organa, koja su praćena neprimetnim krvarenjem. Virus se nalazi u svim telesnim tečnostima zaražene osobe pa i u spermi. Od trenutka zaraze HIV-om pa do pojave AIDS-a može proći 10 više godina, za koje vreme virus uništava odbranbeni sistem HIV pzitivne osobe.

HPV ( humani papiloma virus) kojih ima oko 100 tipova od kojih neki tipvi( Tip 1,2,3) izazivaju obične bradavice na koži,  drugi , tip 6,11, 42,43, 44, uzrokuju dobroćudne lezije tzv. šiljate genitalne bradavice koje  mogu biti lokalizovane u predlu spoljašnjih genitalija, u vagini ili na grliću materice, te oko analnog predela. Tip 16,18,31 ,33, ... dovode se u vezu sa nasatnkom raka na grliću materice. Virus se lako prenosi i širi direktnim kontaktom sa zaraženom osobom. Koža i sluznica ne moraju biti oštećene da bi došlo do infekcije. Kondom nije dovoljna zaštita. Pošto ni protiv ovog kao ni protiv dugih virusa ne postoji lek, jedini način da se spreči rak na grliću materice je preventivni ginekološki pregled.

HSV ( Herpes simplex virus):uzročnik genitalnog herpesa. Infekcija se najčešće prenosi polnim odnosom sa zaraženom osobom koja može imati znakove bolesti ili biti samo nosilac virusa bez simptoma bolesti. Manifestuje se promenom na koži u vidu karakterističnih bolnih mehurića a praćena je pojačanim iscetkom iz vagine. Nakon povlačenja simptoma osoba ostaje njegov doživotni nosilac i pri svakom slabljenju imuniteta bolest se može manifestovati. Kondom je dobra zaštita ukoliko se promena nalazi na mestu koje kondom pokriva. U vreme izbijanja herpesa treba izbegavati  polne odnose.

Hepatitis B,C: Bolest koja se prenosi i polnim poutem ali ne napada polne organe već jetru. Bolest može proticati bez simptoma , a može imati i veoma težak oblik , pa čak i smrtan ishod. Oboleli nosi doživotno virus u sebi. Virus je prisutan u svim telesnim tečnostima. Prenosi se  putem neznatnih oštećenja sluznice genitalnih organa prilikom odnosa.

Danas postoji efikasna vakcina za B virus.

Hlamidija (Chlamydia):Veoma česta infekcija , može biti sa oskudnim, nespecifičnim  simptomima kao što su pojačana vaginalna sekrecija, nejasni bolovi u dnu trbuha, različitog inteziteta. Ukoliko se ne prepozna i ne leči mogu nastati teške posledice kao  što su neprohodnost jajovoda i prateća neplodnost.

Gonorrhoea (triper,kapavac): Do skoro najčeša seksualno prenosiva bolest, lako prepoznatljiva kod muškarca, teže kod žene, posledice infekcije  mogu takođe prouzrokovati začepljenje jajovoda i neplodnost. Uspešno se leči antibiticima

Sifilis: Uzročnik je spiroheta Treponema pallidum. Nekada  česta, teška, čak smrtonosna bolest koja počinje malom ,bezbolnom promenom na koži ili sluzokoži polnog organa. Navedena promena nastaje  na mestu neznatnog oštećenja kože ili sluzokože polnog organa kroz koje je uzročnik ušao u krv obolelog. Ulaskom u krv spirpheta se razmnožava i dalje širi u susedne i udaljene organe, uključujući i mozak.Bolest je izlečiva a posledice su manje ukoliko se ranije prepozna i sprovede lečenje.

Trihomonijaza: Jedna od najčeščih seksualno prenosivih bolesti. Karakterističan obilan, zeleno-žut, penušav sekret, neprijatnog mirisa, praćen svrabom i bolnim mokrenjem.Treba lečiti oba partnera.

   

      Sledeći veliki problem u seksualno aktivnih adolescenata je neželjena trudnoća.

Ona je takođe posledica neodgovornog seksualnogo ponašanja i obično se završi prekidom trudnoće , koji može ugroziti i fizičko i psihičko zdravlje pa čak i život.

Zbog toga je važno da svaka mlada osoba koja želi da bude zdrava i da ima potomstvo misli o tome pre nego što stupi u seksualne odnose.

Za mlade osobe  kondom je i u ovom slučaju sredstvo izbora ali i svaka druga kontracepcija bolja je od nikakve. Za druge oblike kontracepcije treba se posavetovati sa lekarom.

          Kad partneru možemo reći da ne želimo odnos bez upotrebe kondoma, kad znamo kako pravilno da se kondom upotrebi, kad najmanje jednom godišnje odemo na preventivni ginekološki pregled, tek tada možemo spoznati da postajemo zrela osoba vredna poštovanja i, pre svega,  samopoštovanja.

            U adolescenciji veoma su česti menstrualni poremećaji i to naročito u prvih 18 mesci od prve menstruacije( menarhe), U najvećem broju slučajeva su kratkotrajni i daju se korigovati jednostavnom terapijom. Smatra se da se  uredni menstruacioni ciklusi uspostave u periodu od 6-18 meseci od prve menstruacije.

              Imamo dve grupe poremećaja. Jedna je  tzv. metrorrhagia juvenilis koja se manifestuje ušestalim, obilnim, produženim ,neregularnim krvarenjma a druga je grupa oligomenorrhoea, gde su ciklusi propređen, čiji ekstremni oblik je amenoreja tj izostanak menstruacije. Amenoreja (Amenorrhoea ) može biti primarna što znači da prva menstruacija (menarha) nije  nastupila do 16.godine (nekad je granica bila 18.  god. ) ili sekundarna ako je izostanak  koji je duži od tri meseca nastupio posle dobijene prve menstruacije.

U svakom slučaju poremećaja ciklusa potrebno je obratiti se lekaru-ginekologu.

 

Ako isključimo probleme koji se mogu izbeći razumnim ponašanjem ovo razdoblje sazrevanja doživećemo kao najlepše godine našeg života.

Taj doživljaj vredan je truda.

Ja vam za taj trud darujem pesmu :

 

U ZASEDI IZA PETNAESTE

 ( Ljubivoje Ršumović )

 

Nije rano da saznamo sami

Šta je ono lepo što nas mami

Što nas tajno čeka pored ceste

U zasedi iza petnaeste

 

Kad osetiš da ti srce lupa

Kao neka vodenica glupa

Što je ne znaš ali nešto jeste

U zasedi iza petnaeste

 

Pa se oči nađu na mukama

Zaboraviš kuda sa rukama

Nigde mira da se noge smeste

U zasedi iza petnaeste

 

Nikad nije rano da se sazna

Da je prva lubav neprolazna

Ljubav čeka požurite gde ste

U zasedi iza petnaeste

 

( iz knjge „Ršumdani“)